Karatelisenssi ja -vakuutus

Lisenssi on harrastajan vuosittainen maksu Suomen Karateliitolle ja seuramme karateharrastajalla tulee olla voimassa oleva Karateliiton lisenssi. Lisensseistä kertyvät tulot ohjataan karaten kehittämiseen koko maassa. Niillä voidaan parantaa viestintää ja järjestää leirejä, tukea koulutustilaisuuksia tai muilla tavoin tehdä yhteistyötä seurojen kanssa. Lisenssiin voi liittää myös juuri kamppailulajeille suunnatun edellisen ja kattavan vakuutuksen.

Uusi lisenssikausi käynnistyy aina vuoden alussa  ja lisenssikausi on kalenterivuosi (1.1.-31.12.). 

Lisenssin yhteydessä sinulla on mahdollisuus hankkia itsellesi laaja vakuutusturva, joka on  suunniteltu nimenomaan kamppailulajien tarpeisiin. Myös vakuutuksen voimassaoloaika on  kalenterivuosi (1.1.-31.12.).

HUOM: vakuutuksen voit hankkia VAIN mikäli sinulla on lisenssi.

Ohjeet lisenssin ja vakuutuksen hankkimiseen

1. Mene osoitteeseen www.suomisport.fi ja klikkaa Sisään Suomisporttiin.
2. Aloittaaksesi tilisi luomisen tai kirjautuaksesi sisään, anna sähköpostiosoitteesi tai puhelinnumerosi, johon voit vastaanottaa tekstiviestejä. Alaikäisen lapsen huoltaja: käytä omaa yhteystietoasi.
3. Jos käytit sähköpostiosoitettasi, saat sähköpostiisi linkin, jonka kautta voit jatkaa tilisi luomista. Jos käytit
puhelinnumeroasi, saat tekstiviestinä kirjautumiskoodin, jonka syöttämällä voit jatkaa tilisi luomista.
4. Anna loput tilin luomiseen tarvittavat tiedot ja klikkaa ? Luo tili. Alaikäisen lapsen huoltaja: käytä omia tietoasi.
5. Luotuasi tilisi näet oman profiilisi.
6. Aloita osto valitsemalla Osta lisenssi.
7. Valitse oletko ostamassa lisenssiä itsellesi vai huollettavalle lapsellesi. Jos olet ostamassa lisenssiä lapsellesi, pyydetään sinua ensin täyttämään lapsesi tiedot.
8. Hae laji, johon olet ensisijaisesti hankkimassa lisenssiä.
9. Näet valitsemaasi lajiin sinun ikäisellesi liikkujalle myynnissä olevat lisenssit. Valitse haluamasi lisenssi.
10. Valitse seurasi.
11. Valitsemasi laji ja lisenssi saattavat vaatia vakuutuksen. Jos näin on, valitse haluamasi vakuutus tai ilmoita, että olet hankkinut vakuutuksen muualta.
12. Varmista vielä yhteenvedosta, että kaikki on kunnossa. Tarvittaessa pääset muuttamaan tekemiäsi valintoja klikkaamalla yhteenvedon kohtia. Kun kaikki on kunnossa, klikkaa Hyvältä näyttää, jatketaan maksamaan. ? Tämän jälkeen sinua pyydetään vielä täydentämään osoitetietosi, jos niitä ei vielä ole profiilissasi.
13. Valitse haluamasi maksutapa ja siirry suorittamaan maksu.
14. Suorita maksu valitsemallasi maksutavalla ja tämän jälkeen palaa myyjän palveluun. Saat ostoksesi
maksutiedot sähköpostiisi ja näet ostamasi lisenssin ja vakuutuksen tiedot aina omassa profiilissasi.